Start
18. март 2019. - 00:00
End
У оквиру програма стручног усавршавања у иностранству, који студентима и дипломцима пружа прилику за професионално искуство и лични развој у мултикултуралном окружењу, сваке године у склопу “The Westin Dragonara Resort Malta”, где ВШАР посредује између хотела и студента, организује се извођење вишемесечне стручне праксе за одабране студенте студијског програма Менаџмент у туризму и угоститељству Високе школе струковних студија у Арађеловцу. The Westin Dragonara Resort Malta нуди програм стручног усавршавања који траје 5 до 6 месеци у периоду мај – септембар/октобар, а прошле године у програму стручног усавршавања била је и Марина Шљивић, сада струковни Менаџер у туризму и угоститељству која је добила позив да и ове године иде на Малту.
- И ове године пред летњу сезону уследио је позив са Малте, где сте боравили у оквиру студентског усавршавања прошле године? Шта за вас то значи сада када сте богатији искуством стеченим претходног лета?
Да, добили смо позив да поново дођемо на Малту и да радимо у истом хотелу у ком смо обављали стручну праксу. За мене лично, овај поновни позив представља, пре свега, велико поштовање труда и залагања које смо се максимално трудили да покажемо, а, такође, и прилику да проширим претходно стечено знање од прошле године. Свакако, то је и изврсна прилика и исказивање других вештина које, можда, нису изашле на видело током прошлогодишњег боравка. - Када говоримо о стручном усавршавању, ви сте били у групи одабраних студента који су имали ту привилегију да прошле године буду изабрани за боравак у престижном хотелу на Малти.
Управо тако. Била сам део групе од 6 студената који су, након интервјуа са менаџерима хотела на Малти, били изабрани да оду на стручно усавршавање у хотел „Westin dragonara“ . Лично, имала сам велику трему пред интервју зато што се пријавило доста студената који су, пре свега, имали висок ниво знања енглеског, а поред тога, и више радног искуства, тако да сам била заиста одушевљена када сам сазнала да сам прошла. - Како је изгледао један радни дан? Које сте послове радили?
Радни дан је био јако ужурбан и пун обавеза, независно од тога да ли смо радили на догађајима као што су банкети или у лоби бар/ресторану, што је био мој главни департман приликом обављања праксе. Нас петоро смо радили на позицијама F&B сервера, што значи да су нам главне активности биле послуживање хране и пића, док је шеста колегиница радила као Pool Concierge, а њена главна активност је била да гостима поред базена обезбеди све што им је потребно за комплетан угођај. - У односу на оно што сте очекивали, колико је усавршавање на Малти едукативно утицало на студенте, и вас лично?
Ја лично нисам очекивала да ће ово искуство претерано утицати на мене, али сам се променила за 180 степени. Не само што сам много научила о практичној примени менаџмента, већ сам доста ојачала као личност и научила правила која је неопходно знати да бисте могли да функционишете под притиском и да се изборите са обавезама и задацима које добијате. - Знање које сте понели из Ар да ли је могло бити примењиво у раду тамо?
Помогло нам је, у смислу да смо имали добру теоријску подлогу за практично знање које сам тамо стекла. Лично, велику захвалност дугујем професорима који су ми пружили теоријско знање о свему што менаџмент у туризму подразумева, али исто тако морам изразити захвалност и менаџерима и супервизорима на Малти који су дали адекватне смернице да стечено знање применим у пракси - После свега, да ли се осећате привилеговано тиме што сте били на Малти?
Да, осећам се привилеговано зато што се оваква прилика не пружа свакоме и драго ми је што сам добила шансу да доживим нешто ново и проширим видике. - Да ли ћете прихватити позив ове године и у чему би се огледао ваш ангажман овог лета с обзиром на то да сте дипломирали?
Наравно да ћу прихватити позив, с обзиром на јако позитиван утисак који носим од прошле године. Што се тиче другог дела вашег питања, још увек немам конкретне информације, обзиром да очекујемо уговоре у скоријем периоду, па ћемо самим тим знати и званично које ће бити наше позиције и ангажмани, али оно што је сигурно, јесте да остајемо у F&B сектору. - Да ли бисте препоручили студентима – девојкама посебно, с обзиром на то да је ове године разговор за Малту прошла једна девојка а све друго су мушкарци, да искористе ову јединствену могућност?Да, свакако, мислим да је ово за девојке идеална прилика да покажу, пре свега, своје интелектуалне и комуникацијске вештине, а касније, можда и одређене пословне способности које су одлике квалитетног менаџера. Наравно, то не значи да мушкарци не поседују ове особине, али мислим да су девојке, на неки начин, посвећеније послу и више дају себе зато што им је стало да изборе своје место у пословном свету.